Korzyści podatkowe to z pewnością jedna z głównych przewag rozwiązań trzeciofilarowych, takich jak IKZE (Indywidualne Konto Emerytalne). Wielu z nas, myśląc o emeryturze, ma świadomość koniecznych wpłat i rezultatu odroczonego w czasie – do przejścia na emeryturę dzieli nas bowiem na ogół kilkadziesiąt lub kilka lat. Okazuje się jednak, że nie trzeba czekać tak długo, by zacząć efektywnie wykorzystywać niektóre z udogodnień.
Systematyczne odkładanie środków na emeryturę w ramach jednego z rozwiązań trzeciego filara emerytalnego (IKE, IKZE lub PPE) to przede wszystkim szansa na istotne poprawienie swojej sytuacji materialnej w momencie, gdy skończymy aktywność zawodową. Dlatego warto o tym pomyśleć jak najwcześniej, to wiedzą niemalże wszyscy. Korzyści z tego procesu jest jednak więcej niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. W dodatku część z nich – jak np. niektóre udogodnienia podatkowe – nie jest tak oddalona w czasie jak emerytura. Przykładowo, jeśli oszczędzamy w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, to pozytywne skutki tej decyzji możemy zauważyć już podczas rokrocznego rozliczania PIT-a. W przypadku IKZE możemy skorzystać niemal natychmiast – poprzez uwzględnienie swoich wpłat w rozliczeniu podatkowym PIT. Poniżej podane są konkretne przykłady wpłat i doraźnych ulg podatkowych (obliczenia własne Esaliens):
Korzyści podatkowe z IKZE mają cztery wymiary:
- Wpłaty dokonane w danym roku można odliczyć od dochodu w rozliczeniu PIT.
- Oszczędzanie pozwala uniknąć 19% podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatku Belki).
- Przy wypłacie środków na emeryturze, po spełnieniu ustawowych warunków wieku i odpowiedniego stażu oszczędzania stosuje się preferencyjną stawkę podatkową – 10%.
- Środki gromadzone w ramach IKZE mogą być ponadto dziedziczone bez konsekwencji podatkowej w postaci podatku od spadków i darowizn.
By skorzystać w pełni z wszystkich dobrodziejstw rozwiązań trzeciofilarowych trzeba w przypadku IKZE mieć ukończone 65 lat, a także dokonywać wpłat na prowadzone konto przez pięć dowolnych lat kalendarzowych.
Limit wpłat na IKZE
Roczne limity wpłat na konto IKZE wylicza się, przemnażając 1,2-krotnie wartości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W związku z wzrostem tej kwoty, zmianie uległa również wysokość limitów. W 2018 r. limit wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego wzrósł do 5 331,60 PLN. Warto w tym miejscu wspomnieć, że począwszy od 2014 r. limit ten rokrocznie rośnie, ponieważ wzrasta również wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, istotnie zwiększając wartość potencjalnego odliczenia. W 2018 r. można będzie dzięki temu zyskać dodatkowo nawet do 1 706,11 zł przy progu podatkowym 32% i maksymalnej wpłacie na IKZE. Limit wpłat na IKZE ustalany jest corocznie przez Ministra PracyPodstawą prawną prowadzenia IKZE jest ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1776). Podatek ryczałtowy w wysokości 10% pobierany jest od kwoty wypłaty z IKZE. W przypadku wcześniejszego zwrotu z IKZE, otrzymaną kwotę (wpłaty z uwzględnieniem zysków/strat) należy doliczyć do dochodu przy rocznym rozliczeniu PIT. W celu uzyskania szczegółowych informacji i dokładnych wyliczeń korzyści podatkowych prosimy o kontakt z kwalifikowanym doradcą podatkowym. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i może ulec zmianie w przyszłości.